O Buxiganga leva o teatro por todo Lugo

O Buxiganga leva o teatro por todo Lugo

Xuño 2019 A programación do Buxiganga celebra a súa 11ª edición levando 114 actuacións nas que participarán 370 actores e actrices por 52 concellos da provincia de Lugo, especialmente os do rural.  As obras teatrais comezan este sábado e rematan o 1 de decembro. 

Promovido pola Deputación de Lugo participarán 38 grupos de teatro da provincia

  • Alfoz: Grupo Humorístico Trípode, O Muro.
  • Baralla: A Rabela Teatro, As Consultas Do Doutor Baldomero Bautista.
  • Barreiros: Colectivo Cultural Ollomao, Enciclopedia Álvarez.
  • Burela: O Torques, Cena familiar.
  • Castro de Rei: Os Baluros, Menciñeiro á forza; Os Trocos, Unha noite de primavera sen sono.
  • Cervo: A Mariña, O gardián da árbore dos desexos; Ardora, O silencio do badal; O Bordelo, Toluras de proveito.
  • Chantada: Argalleiras de Teatro, O feitizo; Sacarina, Madialeva; Centro Teatral Faro-Miño, Sintrón nin són.
  • Foz: A Adala, Comeza a función, A Adala infantil, Que cousas pasan no camiño, O Batán, Bicos de vinagre; O Centiño, El Guindilla; Pico do Castro, Matías está tolo; Axóuxeres, Un divorcio no pobo; Touporroutou Teatro, Comedia bífida.
  • Lugo: Nova Escena Teatro, As fillas de Eva; Os Palimoquiños, Borralliña; Os Pinchacarneiros, O Lazarillo do Miño; Teatro Lucho Hospital Xeral-Calde, O achado do Castro; Curuxan Teatro Impro, Improvincia; Grupo de Teatro Down, Soños; Hipócrita Teatro, Hotel Desencanto; Ti e máis Eu Teatro, A meiga no palleiro do galo castiñeiro.
  • Monforte: Grupo de Teatro Viraventos, Sucesos; Teatreiras, Pros e Contras.
  • Monterroso: Escola de Teatro Falcatrueiros, G-13.
  • As Nogais: Asociación Cultural Abrente, As pastillas de Farruco.
  • Palas De Rei: Alentía Teatro, No berce dos contos; Metáse Teatro, Na procura dun traballo.
  • Pontenova: Lume Escénico, Noite de Reis.
  • Ribas De Sil: Grupo de Teatro Augas do Sil, Princesa busca pretendente.
  • Sarria: Rebuldeira Teatro,
  • Viveiro: Obra Viva, Casa Macho.

CALENDARIO DE ACTUACIÓNS DO BUXIGANGA

ALFOZ

Sábado 26 de outubro ás 19:00 no Centro Sociocultural de Alfoz
(ANPA CEIP Castro de Ouro)
A ADALA INFANTIL: “Que cousas pasan no camiño!”

Sábado 9 de novembro ás 19:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Alfoz)
A Adala: “Comeza a función”

Sábado 16 de novembro ás 19:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Alfoz)
O Torques: “Cena de familia”

Sábado 23 de novembro ás 19:00 no Centro Sociocultural de Alfoz
(ANPA CEIP Castro de Ouro)
TI E MÁIS EU TEATRO: “A meiga no palleiro do galo castiñeiro”

BALEIRA

Sábado 2 de novembro ás 19:30 no Centro Social do Cádavo
(Concello de Baleira)
CENTRO TEATRAL FARO – MIÑO: “Sintrón nin són”

BARALLA

Sábado 13 de xullo ás 21:00 no Centro Sociocultural e Xuvenil
(Concello de Baralla)
ARGALLEIRAS TEATRO: “O feitizo”

Domingo 27 de outubro ás 20:00 no Centro Sociocultural e Xuvenil
(Concello de Baralla)
OS BALUROS: “Menciñeiro á forza”

BARREIROS

Domingo 10 de novembro ás 18:00 no Centro Sociocultural M. Díaz Sampedro de San Cosme
(Concello de Barreiros)
A ADALA: “Comeza a función”

Domingo 24 de novembro ás 18:00 no Centro Sociocultural M. Díaz Sampedro de San Cosme
(Concello de Barreiros)
CENTRO TEATRAL FARO – MIÑO: “Sintrón nin són”

BEGONTE

Sábado 21 de setembro ás 18:00 na Casa do Pobo de Castro
(Asociación Cultural Castiñeiro Milenario)
A ADALA INFANTIL: “Que cousas pasan no camiño!”

Sábado 19 de outubro ás 19:00 na Casa da Cultura de Begonte
(Asociación Cultural Castiñeiro Milenario)
TOPORROUTOU TEATRO: “A comedia bífida”

Sábado 16 de novembro ás 18:00 na Casa da Cultura
(Concello de Begonte)
OS PINCHACARNEIROS: “O Lazarillo do Miño”

Sábado 23 de novembro ás 18:00 na Casa da Cultura
(Concello de Begonte)
CURUXAN TEATRO IMPRO: “Improvincia”

BÓVEDA

Domingo 10 de novembro ás 19:30 na Casa da Cultura de Bóveda
(Asociación Cultural Horticelos)
GRUPO DE TEATRO VIRAVENTOS:”Sucesos”

Domingo 17 de novembro ás 18:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Bóveda)
OS PALIMOQUIÑOS:”Borralliña”

Domingo 24 de novembro ás 18:30 no Centro Sociocultural
(Concello de Bóveda)
NOVA ESCENA TEATRO:”As fillas de Eva”

BURELA

Sábado 9 de novembro ás 20:30 na Casa da Cultura
(Concello de Burela)
OS TROCOS: “Unha noite de primavera sen sono”

Sábado 16 de novembro ás 20:30 na Casa da Cultura
(Concello de Burela)
METÁTESE TEATRO: “Na procura dun traballo”

CARBALLEDO

Sábado 7 de setembro ás 20:00 no Salón de actos do Concello
(Concello de Carballedo)
Asociación Cultural Abrente: “As pastillas de Farruco”

Sábado 26 de outubro ás 19:00 no Salón de actos do Concello
(Concello de Carballedo)
METÁTESE TEATRO: “Na procura dun traballo”

CASTROVERDE

Sábado 13 de xullo ás 20:00 na Escola de Espasande
(Asociación Cultural O Forno da Vella)
ESCOLA DE TEATRO FALCATRUEIROS: “G-13”

Sábado 2 de novembro ás 19:00 na Escola de Espasande
(Asociación Cultural O Forno da Vella)
OS BALUROS: “Menciñeiro á forza”

Sábado 23 de novembro ás 18:00 no Salón de actos do CPI
(Concello de Castroverde)
Grupo de Teatro Down: “Soños”

Sábado 30 de novembro ás 18:00 no Salón de actos do CPI
(Concello de Castroverde)
O Batán: “Bicos de vinagre”

CERVANTES

Sábado 9 de novembro ás 19:00 na Igrexa do Castro de Santa María – San Román
(ANPA do CPI de Cervantes)
Teatro Lucho Hospital Xeral – Calde: “O achado do Castro”

CERVO

Sábado 22 de xuño ás 18:00 no Local Social de Trasbar
(Asociación de Veciños do Burgo de Trasbar)
A RABELA TEATRO: “As consultas do Doutor Baldomero Bautista”

Sábado 14 de setembro ás 19:30 no Auditorio de San Cibrao
(Concello de Cervo)
OBRA VIVA: “Casa Macho”

Sábado 14 de setembro ás 20:00 no Pavillón Polideportivo de Vilaestrofe
(Asociación de Veciños de San Román de Vilaestrofe)
A ADALA INFANTIL: “Que cousas pasan no camiño!”

Domingo 15 de setembro ás 20:00 no Pavillón Polideportivo de Vilaestrofe
(Asociación de Veciños de San Román de Vilaestrofe)
A ADALA: “Comeza a función”

Sábado 21 de setembro ás 20:00 no Pavillón de San Román de Villaestrofe
(Asociación de Mulleres Rurais As Espalladoras)
O TORQUES: “Cena de familia”

Domingo 22 de setembro ás 20:00 no Pavillón de San Román de Villaestrofe
(Asociación de Mulleres Rurais As Espalladoras)
ARDORA: “O silenzo do badal”

Sábado 26 de outubro ás 18:00 no Local Social de Trasbar
(Asociación de Veciños do Burgo de Trasbar)
AXÓUXERES: “Un divorcio no pobo”

CORGO, O

Sábado 7 de setembro ás 21:00 no Local Social de Cela
(Asociación de Veciños de Cela “Ponte de Neira”)
O TORQUES: “Cena de familia”

Sábado 9 de novembro ás 17:00 no Centro Sociocultural
(Concello do Corgo)
ALENTÍA TEATRO: “No berce dos contos”

Sábado 23 de novembro ás 20:00 no Local Social de Cela
(Asociación de Veciños de Cela “Ponte de Neira”)
Axóuxeres: “Un divorcio no pobo”

COSPEITO

Sábado 20 de xullo ás 21:00 na Casa da Cultura de Muimenta
(Asociación Cultural Aquilino Iglesia Alvariño)
CURUXAN TEATRO IMPRO: “Improvincia”

Sábado 28 de setembro ás 18:00 na Casa da Cultura de Muimenta
(ANPA A Granda)
TI E MÁIS EU TEATRO: “A meiga no palleiro do galo castiñeiro”

CHANTADA

Sábado 9 de novembro ás 20:00 no Auditorio municipal
(Concello de Chantada)
GRUPO DE TEATRO DA BIBLIOTECA MUNICIPAL DE ANTAS DE ULLA. “Acto único: un cabaret do máis normal”

FOLGOSO DO COUREL

Sábado 26 de outubro ás 18:00 no Salón de actos do Concello
(Concello de Folgoso do Courel)
GRUPO DE TEATRO AUGAS DO SIL: “Princesa busca pretendente”

FOZ

Domingo 6 de outubro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(Asociación Cultural e Teatral “O Batán”)
GRUPO DE TEATRO AUGAS DO SIL: “Princesa busca pretendente”

Domingo 20 de outubro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(Agrupación Deportiva Os Castros)
REBULDEIRA TEATRO: “Delicadas”

Domingo 27 de outubro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(Agrupación Deportiva Os Castros)
TEATREIRAS: “Pros e contras”

Domingo 3 de novembro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(CMVMC Real Rañadoiro e Agudo)
OBRA VIVA: “Casa Macho”

Domingo 17 de novembro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(CMVMC Real Rañadoiro e Agudo)
ARGALLEIRAS TEATRO: “O feitizo”

Domingo 24 de novembro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(Asociación de Veciños de San Pedro de Cangas)
GRUPO DE TEATRO VIRAVENTOS: “Sucesos”

Domingo 1 de decembro ás 19:00 no Centro Social de Cangas de Foz
(Asociación de Veciños de San Pedro de Cangas)
A MARIÑA:: “O gardián da árbore dos desexos”

FRIOL

Sábado 19 de outubro ás 17:30 no Centro Social de Carballo
(Asociación Cultural Carballo Vivo)
PICO DO CASTRO: “Matías está tolo”

Sábado 30 de novembro ás 17:30 no Centro Social de Carballo
(Asociación Cultural Carballo Vivo)
SACARINA: “Madialeva”

GUITIRIZ

Sábado 19 de outubro ás 18:30 na Casa Habanera
(Concello de Guitiriz)
OS PINCHACARNEIROS: “O Lazarillo do Miño”

Domingo 1 de decembro ás 19:00 na Casa Habanera
(Concello de Guitiriz)
OBRA VIVA: “Casa Macho”

GUNTÍN

Sábado 8 de xuño ás 19:00 na Casa da Cultura
(Concello de Guntín)
A RABELA TEATRO: “As consultas do Doutor Baldomero Bautista”

INCIO, O

Sábado 28 de setembro ás 19:00 no Multiusos do Concello
(Concello do Incio)
ASOCIACIÓN CULTURAL ABRENTE: “As pastillas de Farruco”

Domingo 27 de outubro ás 19:00 no Multiusos do Concello
(Concello do Incio)
GRUPO DE TEATRO AUGAS DO SIL: “Princesa busca pretendente”

LÁNCARA

Sábado 7 de setembro ás 18:00 no Polifuncional do Campo da Feira da Pobra de San Xiao
(Concello de Láncara)
A MARIÑA: “O gardián da árbore dos desexos”

LOURENZÁ

Sábado 21 de setembro ás 20:00 no Salón de actos
(Concello de Lourenzá)
HIPÓCRITA TEATRO: “Hotel Desencanto”

LUGO

Sábado 28 de setembro ás 20:00 no Local Hipócrita (Rúa Doutor Gasalla 18)
(Asociación Cultural Hipócrita Teatro)
TEATRO LUCHO HOSPITAL XERAL – CALDE: “O achado do Castro”

Sábado 23 de novembro ás 20:00 no Local Hipócrita (Rúa Doutor Gasalla 18)
(Asociación Cultural Hipócrita Teatro)
REBULDEIRA TEATRO: “Delicadas”

MEIRA

Sábado 26 de outubro ás 20:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Meira)
A RABELA TEATRO: “As consultas do Doutor Baldomero Bautista”

Sábado 30 de novembro ás 20:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Meira)
LUME ESCÉNICO: “Noite de Reis”

MONFORTE

Sábado 26 de outubro ás 20:00 na Casa da Cultura Poeta Lois Pereiro
(Concello de Monforte)
TEATREIRAS: “Pros e contras”

Sábado 16 de novembro ás 20:00 na Casa da Cultura Poeta Lois Pereiro
(Concello de Monforte)
GRUPO DE TEATRO VIRAVENTOS: “Sucesos”

MURAS

Sábado 19 de outubro ás 19:00 no Local Social
(Concello de Muras)
GRUPO DE TEATRO DA BIBLIOTECA MUNICIPAL DE ANTAS DE ULLA: “Acto único. Un cabaret do máis normal”

NOGAIS, AS

Sábado 2 de novembro ás 18:00 no Centro Sociocultural
(Concello de As Nogais)
ALENTÍA TEATRO: “No berce dos contos”

Sábado 23 de novembro ás 19:00 no Centro Sociocultural
(Concello de As Nogais)
OS BALUROS: “Menciñeiro á forza”

OUROL

Sábado 9 de novembro ás 19:00 no Centro Social de Bravos
(ACRD Aturuxeiros de Bravos)
O CENTIÑO: El guindilla

OUTEIRO DE REI

Sábado 2 de novembro ás 20:00 no Local Social de Penas de Rodas
(Asociación Cultural de Penas de Rodas)
GRUPO HUMORÍSTICO TRÍPODE: “O muro”

PALAS DE REI

Sábado 19 de outubro ás 19:00 na Casa da Cultura
(Concello de Palas de Rei)
GRUPO DE TEATRO DOWN: “Soños”

PANTÓN

Domingo 27 de outubro ás 18:00 no Edificio Sociocultural
(Concello de Pantón)
METÁTESE TEATRO: “Na procura dun traballo”

Domingo 3 de novembro ás 18:00 no Edificio Sociocultural
(Concello de Pantón)
LUME ESCÉNICO: “Noite de Reis”

PASTORIZA, A

Sábado 28 de setembro ás 21:30 na Casa Sociocultural – Edificio Mariña Folgueira de Reigosa
(Asociación Medioambiental e Sociocultural de Veciños de Santiago de Reigosa)
TOUPORROUTOU TEATRO: “A comedia bífida”

Sábado 16 de novembro ás 21:30 na Casa Sociocultural – Edificio Mariña Folgueira de Reigosa
(Asociación Medioambiental e Sociocultural de Veciños de Santiago de Reigosa)
COLECTIVO CULTURAL OLLOMAO: “Enciclopedia Álvarez”

POBRA DO BROLLÓN, A

Sábado 3 de agosto ás 20:00 na Casa Veciñal de Liñares (espazo colindante)
(Asociación de Veciños de Liñares)
CENTRO TEATRAL FARO – MIÑO: “Sintrón nin són”

POL

Sábado 28 de setembro ás 22:00 no Centro Sociocultural de Mosteiro
(Concello de Pol)
OS TROCOS: “Unha noite de primavera sen sono”

Sábado 26 de outubro ás 21:45 no Centro Sociocultural de Mosteiro
(Concello de Pol)
ASOCIACIÓN CULTURAL ABRENTE: “As pastillas de Farruco”

PORTOMARÍN

Sábado 14 de setembro ás 20:00 na Praza do Concello
(Concello de Portomarín)
OS PINCHACARNEIROS: “O Lazarillo do Miño”

Sábado 21 de setembro ás 20:00 na Praza do Concello
(Concello de Portomarín)
COLECTIVO CULTURAL OLLOMAO: “Enciclopedia Álvarez”

QUIROGA

Sábado 9 de novembro ás 19:00 no Auditorio municipal
(Concello de Quiroga)
ESCOLA DE TEATRO FALCATRUEIROS: “G-13”

Sábado 30 de novembro ás 19:00 no Auditorio municipal
(Concello de Quiroga)
GRUPO DE TEATRO DA BIBLIOTECA MUNICIPAL DE ANTAS DE ULLA: “Acto único: un cabaret do máis normal”

RIBADEO

Domingo 3 de novembro ás 20:00 no Teatro de Ribadeo
(Concello de Ribadeo)
TOUPORROUTOU TEATRO: “A comedia bífida”

Domingo 1 de decembro ás 20:00 no Teatro de Ribadeo
(Concello de Ribadeo)
AXÓUXERES: “Un divorcio no pobo”

RIBAS DE SIL

Sábado 26 de outubro ás 19:30 no Salón de actos do Concello
(Concello de Ribas de Sil)
OS TROCOS: “Unha noite de primavera sen sono”

Sábado 16 de novembro ás 19:30 no Salón de actos do Concello
(Concello de Ribas de Sil)
SACARINA: “Madialeva”

RIBEIRA DE PIQUÍN

Sábado 16 de novembro ás 19:00 no Centro de día
(Concello de Ribeira de Piquín)
LUME ESCÉNICO: “Noite de Reis”

RIOTORTO

Sábado 28 de setembro ás 22:00 no Centro Sociocultural Avelino Díaz
(Concello de Riotorto)
O BORDELO: “Toluras de proveito”

Sábado 19 de outubro ás 22:00 no Centro Sociocultural Avelino Díaz
(Concello de Riotorto)
GRUPO HUMORÍSTICO TRÍPODE: “O muro”

SARRIA

Domingo 7 de xullo ás 20:00 no Centro Social Buril
(Asociación Cultural A Vella Feculeira)
TEATREIRAS: “Pros e contras”

Sábado 28 de setembro ás 17:00 no Comedor do Colexio Frei Luis de Granada
(ANPA Frei Luis de Granada)
GRUPO DE TEATRO DOWN: “Soños”

Sábado 19 de outubro ás 17:00 no Comedor do Colexio Frei Luis de Granada
(ANPA Frei Luis de Granada)
A MARIÑA: “O gardián da árbore dos desexos”

Sábado 19 de outubro ás 21:00 no Local Social de Louseiro
(Asociación Cultural Os Gorriós)
ARGALLEIRAS TEATRO: “O feitizo”

SAVIÑAO, O

Domingo 10 de novembro ás 19:30 no Auditorio municipal de Escairón
(Círculo Saviñao)
OS PALIMOQUIÑOS: “Borralliña”

Domingo 24 de novembro ás 19:00 no Auditorio municipal de Escairón
(Círculo Saviñao)
TEATRO LUCHO HOSPITAL XERAL – CALDE: “O achado do Castro”

SOBER

Sábado 26 de outubro ás 19:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Sober)
HIPÓCRITA TEATRO: “Hotel Desencanto”

Sábado 16 de novembro ás 19:00 no Centro Sociocultural
(Concello de Sober)
REBULDEIRA TEATRO: “Delicadas”

TABOADA

Domingo 4 de agosto ás 20:30 na Casa da Cultura (antigo cuartel)
(Concello de Taboada)
SACARINA: “Madialeva”

Sábado 21 de setembro ás 20:30 na Casa da Cultura (antigo cuartel)
(Concello de Taboada)
ESCOLA DE TEATRO FALCATRUEIROS: “G-13”

TRABADA

Sábado 7 de setembro ás 21:00 na Casa da Cultura
(Concello de Trabada)
O BORDELO: “Toluras de proveito”

Sábado 5 de outubro ás 21:00 na Casa da Cultura
(Concello de Trabada)
ARDORA: “O silenzo do badal”

TRIACASTELA

Sábado 2 de novembro ás 18:00 no Polideportivo do CEIP Eduardo Cela Vila
(Concello de Triacastela)
TI E MÁIS EU TEATRO: “A meiga no palleiro do galo castiñeiro”

VALADOURO, O

Sábado 5 de outubro ás 20:00 no Local Social de Alaxe
(Comunidade de Montes de Alaxe)
GRUPO HUMORÍSTICO TRÍPODE: “O muro”

Sábado 5 de outubro ás 20:30 no Centro Sociocultural, Xuvenil e da Terceira Idade “Manuel Lourenzo”
(Concello do Valadouro)
O CENTIÑO: “El guindilla”

Sábado 26 de outubro ás 20:00 no Local Social de Alaxe
(Comunidade de Montes de Alaxe)
O BORDELO: “Toluras de proveito”

Sábado 26 de outubro ás 20:30 no Centro Sociocultural, Xuvenil e da Terceira Idade “Manuel Lourenzo”
(Concello do Valadouro)
PICO DO CASTRO: “Matías está tolo”

VICEDO, O

Sábado 14 de setembro ás 18:00 na Escola do Vilar en San Román del Valle
(Asociación de Veciños de San Román do Vicedo)
CURUXÁN TEATRO IMPRO: “IMPROVINCIA”

Sábado 5 de outubro ás 20:00 na Casa da Cultura do Vicedo
(Asociación Nordés)
COLECTIVO CULTURAL OLLOMAO: “Enciclopedia Álvarez”

Sábado 19 de outubro ás 20:00 na Casa da Cultura do Vicedo
(Concello de O Vicedo)
O BATÁN: “Bicos de vinagre”

Sábado 9 de novembro ás 20:00 na Casa da Cultura do Vicedo
(Concello de O Vicedo)
Hipócrita Teatro: “Hotel Desencanto”

VILALBA

Sábado 16 de novembro ás 20:00 no Auditorio municipal de Vilalba
(Instituto de Estudios Chairegos “Pena do Encanto”)
NOVA ESCENA TEATRO: “As fillas de Eva”

VIVEIRO

Sábado 21 de setembro ás 13:00 na Praza da Fontenova
(Asociación Centro Comercial Casco Histórico de Viveiro)
ALENTÍA TEATRO: “No berce dos contos”

Sábado 12 de outubro ás 20:30 no Teatro Pastor Díaz
(Concello de Viveiro)
O BATÁN: “Bicos de vinagre”

Sábado 19 de outubro ás 20:30 no Teatro Pastor Díaz
(Concello de Viveiro)
NOVA ESCENA TEATRO: “As fillas de Eva”

XERMADE

Sábado 26 de outubro ás 18:00 na Biblioteca municipal
(Concello de Xermade)
O CENTIÑO: “El guindilla”

Sábado 16 de novembro ás 12:00 na Biblioteca municipal
(Concello de Xermade)
OS PALIMOQUIÑOS: “Borralliña”

XOVE

Sábado 23 de novembro ás 19:00 no Centro cívico
(Concello de Xove)
PICO DO CASTRO: “Matías está tolo”

Sábado 30 de novembro ás 19:00 no Centro cívico
(Concello de Xove)
ARDORA: “O silenzo do badal”